True TSSU-72-18-HC 72" 3-Solid Door Refrigerated Sandwich/Salad Prep Table - 115V
SKU
SKU
Have Questions? Talk to our experts.
chat-icon
Mon-Fri 8:30AM -
7:00PM EST
Product Highlights
True TSSU-72-18-HC 72" 3-Solid Door Refrigerated Sandwich/Salad Prep Table - 115V USA
  • Enduring quality for long term investment
  • Uses environmentally friendly R290 hydrocarbon refrigerant
  • Stainless steel construction with corrosion resistant Galfan coated steel back
  • Temperature range: 33°F - 41°F (0.5°C - 5°C)
icon-0 icon-1
Product Files
Spec Sheet ( 1.00 MB)
Product Overview
TSSU-72-18-HC 72"Solid Door Sandwich/Salad Unit
Features
  • Complies with and is listed under ANSI/NSF-7-1997-6.3.
  • All stainless steel front, top, and ends
  • Matching aluminum finished back
  • Removable for easy cleaning.
  • 11–3/4" (299 mm) deep,1/2" (13 mm) thick, the full-length removable cutting board included
  • Sanitary, high density, NSF-approved white polyethylene provides a tough preparation surface
  • Heavy-duty PVC coated wire shelves.
  • Patented forced-air refrigeration system holds 33°F to 41°F (.5°C to 5°C)
  • Exterior stainless steel front, top, and ends
  • Corrosion-resistant GalFan coated steel back.
  • 5-inch diameter stem castors - comes with locks on the front set
  • Positive seal self-closing doors with 90° stay open feature
  • Magnetic door gaskets of one-piece construction, removable without tools for ease of cleaning
Specifications
More Information
BrandTrue
MFR #TSSU-72-18-HC
Voltage115V
Hertz60
Phase1
Door StyleSolid Door
Door TypeSwing door
Horsepower0.5 HP
Number of Shelves6
Number of Doors3
RefrigerantR290
Temperature Range33 to 41 degree F / 0.5 to 5 degree C
Casters4 (2 Brakes)
NEMA5-15P
Amps7.2
Exterior MaterialStainless Steel
Interior MaterialAluminum
Net Width72.375"
Net Height36.75"
Net Depth30.125"
Warranty7-Year Parts & Labor / 7-Year Compressor
Customer Reviews
Be the first to review this product
Write Your Own Review
You're reviewing:True TSSU-72-18-HC 72" 3-Solid Door Refrigerated Sandwich/Salad Prep Table - 115V