True TSSU-60-24M-B-ST-HC 60" Mega Top 2-Door Refrigerated Salad/Sandwich Prep Table - 115V
SKU
SKU
Have Questions? Talk to our experts.
chat-icon
Mon-Fri 8:30AM -
7:00PM EST
Product Highlights
True TSSU-60-24M-B-ST-HC 60" Mega Top 2-Door Refrigerated Salad/Sandwich Prep Table - 115V USA
  • Previous Model TSSU-60-24M-B-ST
  • Enduring quality for long term investment
  • Uses environmentally friendly R290 hydrocarbon refrigerant
  • Stainless steel construction with corrosion-resistant Galfan coated steel back
  • Temperature range: 33°F - 41°F (0.5°C - 5°C)
icon-0 icon-1
Product Files
Spec Sheet ( 962.77 kB)
Product Overview
60" 24 Pan Mega Top Salad / Sandwich Prep Table Refrigerator- TSSU-60-24M-B-ST-HC
Features
  • Patented forced-air refrigeration system holds 33°F to 41°F (.5°C to 5°C)
  • Complies with and is listed under ANSI/NSF-7-1997-6.3.
  • Removable for easy cleaning
  • Interior attractive, NSF-approved, clear-coated aluminum liner
  • Stainless steel floor with coved corners
  • 8–7/8" (226 mm) deep,1/2" (13 mm) thick, the full-length removable cutting board included
  • Sanitary, high-density, NSF-approved white polyethylene provides a tough preparation surface.
  • Heavy-duty PVC-coated wire shelves.
  • Exterior stainless steel front, top, and ends
  • Corrosion-resistant GalFan coated steel back.
Specifications
More Information
BrandTrue
Product TypeRefrigerated Prep Table
MFR #TSSU-60-24M-B-ST-HC
Voltage115V
Hertz60
Phase1
Capacity439 Litres
Horsepower0.33 HP
Number of Shelves4
Number of Doors2
RefrigerantR290
Temperature Range33 to 41 degree F / 0.5 to 5 degree C
Casters4
NEMA5-15P
Amps6.5
Exterior MaterialStainless Steel
Interior MaterialAluminum
Net Width60.375"
Net Height40.375"
Net Depth34.125"
Warranty7-Year Parts & Labor / 7-Year Compressor
Customer Reviews
Be the first to review this product
Write Your Own Review
You're reviewing:True TSSU-60-24M-B-ST-HC 60" Mega Top 2-Door Refrigerated Salad/Sandwich Prep Table - 115V