True TPP-AT2-93D-4-HC 93" Pizza Prep Table with One Door/Four Drawers
SKU
SKU
Have Questions? Talk to our experts.
chat-icon
Mon-Fri 8:30AM -
7:00PM EST
Product Highlights
True TPP-AT2-93D-4-HC 93" Pizza Prep Table with One Door/Four Drawers USA
  • Enduring quality for long term investment
  • Uses environmentally friendly R290 hydrocarbon refrigerant
  • Stainless steel construction with corrosion resistant Galfan coated steel back
  • Temperature range: 33°F - 41°F (0.5°C - 5°C)
Available by Special Order. Please call us for more information.
icon-0 icon-1 icon-2
Product Files
Spec Sheet ( 843.51 kB)
Product Overview
93" Pizza Prep Table with One Door/Four Drawers - TPP-AT2-93D-4-HC
Features:
  • Complies with and is listed under ANSI/NSF-7.
  • Interior - attractive, NSF approved, clear-coated aluminum liner
  • Stainless steel floor with coved corners.
  • Extra-deep 19 1/2" (496 mm) full-length removable cutting board included
  • Sanitary, high density, NSF-approved white polyethylene provides a tough preparation surface.
  • Heavy-duty PVC coated wire shelves.
  • All stainless steel front, top, and ends
  • Corrosion-resistant GalFan coated steel back.
  • Stainless steel floor with coved corner
  • Each drawer accommodates two (2) full size 12"L x 20“W x 8"D (305 mm x 508 mm x 204 mm) pans (sold separately).
Specifications
More Information
BrandTrue
MFR #TPP-AT2-93D-4-HC
Previous ModelTPP-AT-93D-4-HC
Voltage115V
Hertz60
Phase1
Door StyleSolid Door
Horsepower0.75 HP
Number of Shelves2
Number of Doors1
RefrigerantR290
Temperature Range33 to 41 degree F / 0.5 to 5 degree C
NEMA5-15P
Amps7.1
Exterior MaterialStainless Steel
Interior MaterialAluminum
Net Width93.375"
Net Height38.875"
Net Depth33.625"
Warranty7-Year Parts & Labor / 7-Year Compressor
Customer Reviews
Be the first to review this product
Write Your Own Review
You're reviewing:True TPP-AT2-93D-4-HC 93" Pizza Prep Table with One Door/Four Drawers