True TPP-AT2-93-HC 93" Three Door Refrigerated Pizza Prep Table
SKU
SKU
Have Questions? Talk to our experts.
Product Highlights
True TPP-AT2-93-HC 93" Three Door Refrigerated Pizza Prep Table USA
- Enduring quality for long term investment
- Uses environmentally friendly R290 hydrocarbon refrigerant
- Stainless steel construction with corrosion resistant Galfan coated steel back
- Temperature range: 33°F - 41°F (0.5°C - 5°C)
Product Files
Product Overview
93" Three Door Refrigerated Pizza Prep Table - TPP-AT2-93-HC
Features:
- Complies with and listed under ANSI/NSF-7
- Interior - attractive, NSF approved, clear-coated aluminum liner
- Stainless steel floor with coved corners
- Extra-deep 191/2" (496 mm) full length removable cutting board included
- Sanitary, high density, NSF-approved white polyethylene provides a tough preparation surface
- Heavy-duty PVC coated wire shelves
- Exterior stainless steel front, top, and ends
- Corrosion-resistant Galvan coated steel back
- Stainless steel floor with coved corner
Specifications
| Brand | True |
|---|---|
| MFR # | TPP-AT2-93-HC |
| Voltage | 115V |
| Hertz | 60 |
| Phase | 1 |
| Door Style | Solid Door |
| Horsepower | 0.75 HP |
| Number of Shelves | 6 |
| Number of Doors | 3 |
| Refrigerant | R290 |
| Temperature Range | 33 to 41 degree F / 0.5 to 5 degree C |
| NEMA | 5-15P |
| Amps | 7.1 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Interior Material | Aluminum |
| Net Width | 93.375" |
| Net Height | 38.875" |
| Net Depth | 33.625" |