True TPP-AT-67-HC 67" 2-Door Refrigerated Pizza Prep Table with Alternate Top
SKU
SKU
Have Questions? Talk to our experts.
Product Highlights
True TPP-AT-67-HC 67" 2-Door Refrigerated Pizza Prep Table with Alternate Top USA
- Enduring quality for long term investment
- Uses environmentally friendly R290 hydrocarbon refrigerant
- Stainless steel construction with corrosion resistant Galfan coated steel back
- Temperature range: 33°F - 41°F (0.5°C - 5°C)
Product Files
Product Overview
67" 2-Door Refrigerated Pizza Prep Table with Alternate Top
Features:
- Complies with and listed under ANSI/NSF-7-1997-6.3 for open food product
- All stainless steel front, top, and ends
- Corrosion-resistant GalFan coated steel back
- Interior attractive, NSF-approved, clear-coated aluminum liner
- Stainless steel floor with coved corners
- Extra-deep 19–1/2" (496 mm) full-length removable cutting board included
- Sanitary, high-density, NSF-approved white polyethylene provides a tough preparation surface
- Four (4) adjustable heavy-duty PVC-coated wire shelves
- Positive seal doors swing within cabinet dimensions
- Magnetic door gaskets of one-piece construction, removable without tools for ease of cleaning
Specifications
| Brand | True |
|---|---|
| Product Type | Pizza Preperation Refrigerators |
| MFR # | TPP-AT-67-HC |
| Voltage | 115V |
| Hertz | 60 |
| Phase | 1 |
| Door Style | Solid Door |
| Horsepower | 0.25 HP |
| Number of Shelves | 4 |
| Number of Doors | 2 |
| Refrigerant | R290 |
| Temperature Range | 33 to 41 degree F / 0.5 to 5 degree C |
| NEMA | 5-15P |
| Amps | 3.9 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Interior Material | Aluminum |
| Net Width | 67.375" |
| Net Height | 38.875" |
| Net Depth | 33.625" |