True TFP-72-30M-D-6-HC 72" Mega Top Six Drawer Salad/Sandwich Prep
SKU
SKU
Have Questions? Talk to our experts.
chat-icon
Mon-Fri 8:30AM -
7:00PM EST
Product Highlights
True TFP-72-30M-D-6-HC 72" Mega Top Six Drawer Salad/Sandwich Prep USA
  • Enduring quality for long term investment
  • Uses environmentally-friendly R290 hydrocarbon refrigerant
  • Stainless steel construction with corrosion-resistant Galfan coated steel back
  • Temperature range: 33°F - 41°F (0.5°C - 5°C)
Drawer pans sold separately
icon-0 icon-1
Product Files
Spec Sheet ( 630.50 kB)
Product Overview
72" Mega Top Six Drawer Salad/Sandwich Prep - TFP-72-30M-D-6
Features
  • Energy-saving, environmentally friendly (134A), exclusive forced-air refrigeration system holds 33°F to 41°F (.5°C to 5°C).
  • All stainless steel front, top, and ends
  • Matching aluminum finished back
  • 8" (204 mm) deep, 1/2" (13 mm) thick, the full-length removable cutting board included
  • Sanitary, high density, NSF-approved white polyethylene provides a tough preparation surface
  • Each drawer accommodates one (1) full size 12"L x 20” W x 6" D (305 mm x 508 mm x 153 mm) food pan & three (3) 1/9 size or six (6) 1/6 size & three (3) 1/9 size pans per drawer (sold separately)
  • Heavy-duty stainless steel drawer slides and rollers
  • Magnetic drawer gaskets of one-piece construction, removable without tools for ease of cleaning
  • Foamed-in-place using Ecomate
Specifications
More Information
Size72"
BrandTrue
MFR #TFP-72-30M-D-6-HC
Previous ModelTFP-72-30M-D-6
Voltage115V
Hertz60
Phase1
Horsepower0.33 HP
RefrigerantR134A
Temperature Range33 to 41 degree F / 0.5 to 5 degree C
NEMA5-15P
Amps5.1
Exterior MaterialStainless Steel
Interior MaterialAluminum
Net Width72.125"
Net Height45.75"
Net Depth31.5"
Warranty7-Year Parts & Labor / 7-Year Compressor
Customer Reviews
Be the first to review this product
Write Your Own Review
You're reviewing:True TFP-72-30M-D-6-HC 72" Mega Top Six Drawer Salad/Sandwich Prep