Fagor FST-36-10-N 36" Sandwich/Salad Prep Table with 10 Pans & 10"Cutting Board, 13 cu.ft. - 115V
SKU
SKU
Learn more
Have Questions? Talk to our experts.
chat-icon
Mon-Fri 8:30AM -
7:00PM EST
Product Highlights
Fagor FST-36-10-N 36" Sandwich/Salad Prep Table with 10 Pans & 10"Cutting Board, 13 cu.ft. - 115V USA
  • Exclusive base design offers 30% more interior capacity than most in its class.
  • Durable all-stainless steel interior and exterior ensure a clean, food-safe environment.
  • Heavy-duty stainless steel door with full-length recessed handles for durability and ease.
  • Forced-air system keeps pans and cabinet interior at 33˚–41˚F for optimal freshness.
  • Split design with aluminum divider wall meets NSF7 standards for food safety.
  • Insulated hood and lid maintain pan temperature and reduce condensation.
  • 10" full-length cutting board is removable and reversible for flexibility.
  • Standard with full set of 1/6-size, 4" deep clear polycarbonate pans; compatible with 6" deep pans
icon-0 icon-1 icon-2 icon-3
Product Files
spec sheet ( 864.03 kB)
warranty ( 189.44 kB)
Product Overview
The unit is fully insulated with 2” of CFC-free, foamed-in-place Ecomate polyurethane insulation for superior temperature retention and cabinet strength. The refrigeration system is designed to maintain temperatures between 33°F to 38°F in the main cabinet and 41°F in the top rail, keeping your ingredients consistently fresh and food-safe.
Shelving
(1) Epoxy coated shelving per door with clips. Adjustable in 1/2” increments per shelf.
Others:
Unit is supplied standard with an 8’ cord and plug (Nema 5-15p). Standard 5” diameter casters, front 2 with brakes.
Optional & Accessories:
• Flat cover in lieu of telescoping cover
• Epoxy coated shelves
• Pan dividers
• Single and double tier overshelf
• 220 volts / 50 cycles / 1 phase
Specifications
More Information
Manufacturing originMexico
BrandFagor
MFR #FST-36-10-N
Voltage115V
Hertz60Hz
Phase1Ph
Capacity10 cu. ft.
Door TypeSolid
Horsepower1/10
Compressor Locationrear
Number of Shelves2
Number of Doors2
RefrigerantR290
Temperature Range33˚F - 38˚F (cabinet) & 41ºF (top rail)
Casters5" diameter casters with front 2 with brakes
NEMA5-15P
Amps2.7
ConstructionStainless Steel
Net Width36 3/8"
Net Height44 5/8"
Net Depth30 1/8"
Net Weight245 lb appx.
Warranty3 year parts and labor, 5 years on compressor (Continental U.S.A. & Canada only).
Leasing
Loading calculator...
Customer Reviews
Be the first to review this product
Write Your Own Review
You're reviewing:Fagor FST-36-10-N 36" Sandwich/Salad Prep Table with 10 Pans & 10"Cutting Board, 13 cu.ft. - 115V