Delfield ST4460NP-18M 60" Mega Top Salad Prep Table with 4" Backsplash (18) 1/6 size pan capacity 20.2 cu.ft. - 115V/60/1
SKU
Free Shipping
SKU
Learn more
Have Questions? Talk to our experts.
chat-icon
Mon-Fri 8:30AM -
7:00PM EST
Product Highlights
Delfield ST4460NP-18M 60" Mega Top Salad Prep Table with 4" Backsplash (18) 1/6 size pan capacity 20.2 cu.ft. - 115V/60/1 USA
  • Patented Air Screen provides gentle cooling across all pans—no drying, no hotspots.
  • 100% front-breathing design allows installation against walls or built-in counters
  • Durable exterior; ABS interior resists dents, chips & corrosion
  • Eco‑Friendly, Energy‑Efficient Cooling
  • Mega Top with Cutting Board & Dual‑Level Pan Rails
icon-0 icon-1
Product Files
Product Overview
Standard Features
• Patented air screen ensures product stays cold without drying it out
• Durable, rugged stainless steel sides, top and front
• Delfield supplies 1/6 size pans and positive placement adapter bars for top opening
• Mega top refrigerators are standard with 8” wide, dishwasher safe polyethylene cutting board mounted on heavy-duty brackets
• Environmentally friendly R290 refrigerant
• Bent in full length handle
• Standard on 5” casters for easy cleaning and installation
• 10’ cord and plug supplied
• One epoxy coated wire shelf standard, installed per door section
• ACT solid state electronic control
Options & Accessories
• Various lid options
• 18” wide single tier overshelf
• Stainless steel finish on back
• Plastic laminate on front
• Additional wire shelves
• 3” casters, 4” ride height
• Door lock
• Exterior thermometer
barcodeUPC: 62828801700009050
warrningCalfornia Residents Prop 65 Warning
Specifications
More Information
Manufacturing originUnited States
BrandDelfield
Product TypeTwo Door Mega Top
MFR #ST4460NP-18M
Voltage115V
Hertz60
Phase1
Capacity(18) 1/6 size pan capacity - 20.20 cu.ft.
Horsepower0.35
Number of Shelves2 Shelves with 7.19 ft² shelf area
RefrigerantR290
Temperature Range 36°F to 40°F (2°C to 4°C)
CastersEquipment is mounted on 5” (13cm) diameter plate casters with front two locking.
NEMA5-15 P
Amps6
Exterior MaterialExterior top is one-piece, 22-gauge stainless steel with integral 2.12” (5.4cm) square nosing on the front.
Interior Lighting At additional cost
Net Width60.13"
Net Height44.50"
Net Depth31.50"
Net Weightappx. 395 lb
Leasing
Loading calculator...
Customer Reviews
Be the first to review this product
Write Your Own Review
You're reviewing:Delfield ST4460NP-18M 60" Mega Top Salad Prep Table with 4" Backsplash (18) 1/6 size pan capacity 20.2 cu.ft. - 115V/60/1