SKU
Free Shipping
SKU
Learn more
Have Questions? Talk to our experts.
chat-icon
Mon-Fri 8:30AM -
7:00PM EST
Product Highlights
icon-0
Product Files
Product Overview
Standard Features
  • Top, sides and ends are constructed of 18-gauge stainless steel
  • Units are mechanically cooled with diestamped openings to accommodate 12" x 20" hotel pans or fractional pans
  • Pans and adapter bars by others
  • Pans are recessed 2" to provide proper cooling for NSF 7
  • Dart style quick change gaskets
  • Stainless steel removable hinged covers
  • On/off switch and rail on/off is located behind the louver
  • Front louver provides access and air flow to the condensing unit
  • 8' long electrical cord
  • Environmentally friendly R290 refrigerant
  • Electronic temperature control
Options & Accessories
  • Stainless steel back
  • Laminate facing (full front)
  • Laminate end
  • Laminate back
  • Tray racks
  • Cutting board (.5" x 20")
  • Legs, set of four or six
  • Cheese grates with removable catch pans
  • 18" deep single tier stainless steel overshelf
  • 19", 27" or 32" wide refrigerated drawers (2) high, holds 6" deep pans
  • 19", 27" or 32" wide refrigerated drawers (3) high, holds 4" deep pans
  • Lock
  • 4" casters
  • 6" legs
  • Additional shelf (specify door size)
  • Celsius readout for electronic control
  • Fan assist package for rail
barcodeUPC: 62828801700009388
warrningCalfornia Residents Prop 65 Warning
Specifications
More Information
Manufacturing originUnited States
BrandDelfield
Product TypeRefrigerated Pizza Prep Table With Raised Rail
MFR #186114PTBMP
Voltage115V
Hertz60
Phase1
Capacity(14) x 1/3 Pan Capacity - 30.16 cu.ft.
Horsepower(2) x 0.2
Number of Shelves3 Shelves with 14.46 ft² shelf area
Number of Doors3
RefrigerantR290
Temperature Range36°F to 40°F (2°C to 4°C)
CastersEquipment is mounted on 5" (13cm) diameter casters
NEMA5-15 P
Amps6.5
Exterior MaterialExterior Top: Constructed of one-piece 18-gauge stainless steel, with integral 2.12" (5cm) high square nosing at the front. Exterior Back and Bottom: 24-gauge galvanized steel. Exterior ends are finished with stainless steel.
Interior MaterialStainless steel back and bottom. Base interior sides and door frames are thermoformed ABS plastic. Each interior door section has (1) 25" (64cm) deep removable epoxy coated wire shelf. Base is insulated with 2" (5cm) high density foamed in place environme
Net Width114"
Net Height42"
Net Depth31.5"