Beverage-Air DPD93HC-4 Hydrocarbon Series 93" 4 Drawer Pizza Prep Table
SKU
SKU
Have Questions? Talk to our experts.
chat-icon
Mon-Fri 8:30AM -
7:00PM EST
Product Highlights
Beverage-Air DPD93HC-4 Hydrocarbon Series 93" 4 Drawer Pizza Prep Table USA
  • Stainless steel construction
  • Corrosion-resistant aluminum interior
  • Self-closing door with 120º stay-open feature on cam-lifting hinges
  • Magnetic gaskets
  • R290 refrigerant
  • 3" Casters, 2 with brakes standard
Contact us for Pricing!
icon-0
Product Files
WARRANTY ( 138.16 kB)
INSTRUCTION MANUAL ( 2.30 MB)
SPECSHEET ( 0.99 MB)
Product Overview
Hydrocarbon Series 93" 4 Drawer Pizza Prep Table - DPD93HC-4
Features:
  • Stainless steel front, sides, top, door, drawers, and grille (galvanized back & bottom)
  • The interior liner is made of corrosion-resistant aluminum
  • Aluminum top interior liner prevents the spill from falling into the cabinet
  • Stainless steel top
  • Removable hoods and insulated lid assemblies are made of matching stainless steel
  • Magnetic gaskets provide a positive seal on both door and drawers
  • Field reversible door
  • 19" Wide reversible cutting board is removable for easy cleaning
  • Two (2) epoxy-coated steel wire shelves
  • Units will accept pans up to 6" deep (pans are not included)
  • Drawer frames are heavy-duty stainless steel
  • 12-Gauge stainless steel drawer slides with Delrin rollers rated at 275 lbs
  • Heavy-duty pan locking driver supports are standard in drawers
  • Compressor available on left or right, specify at time of unit order
  • Adaptive defrost
  • Epoxy coated evaporator coil
  • Raised rail maintains temperatures between 36º - 38ºF
Specifications
More Information
Product TypePizza Prep Table
MFR #DPD93HC
Voltage115V
Hertz60Hz
Phase1Ph
Capacity4234 BTU/hr
Production Capacity31.5 cu. ft.
Horsepower1/2 HP
Number of Shelves2 Shelves
RefrigerantR290
Temperature Range36º - 38ºF
Casters3" Casters, 2 with brakes standard
NEMA5-15P
Amps7.8
Exterior MaterialStainless Steel; front, sides, top, door, drawers, and grille
Interior MaterialCorrosion Resistant Aluminum
Net Length37"
Net Width93"
Net Height53.1"
Net Depth37"
Warranty3 Years Parts & Labor Warranty, Additional 4 Year Compressor Warranty
Customer Reviews
Be the first to review this product
Write Your Own Review
You're reviewing:Beverage-Air DPD93HC-4 Hydrocarbon Series 93" 4 Drawer Pizza Prep Table