Waring WDM120TX Heavy-Duty Single-Spindle Drink Mixer with Timer
Product Highlights
Waring WDM120TX Heavy-Duty Single-Spindle Drink Mixer with Timer Canada
- Independent, high-performance, 1 peak HP motor is user-replaceable for continued operation
- Includes thermal protection to prolong motor life
- Full enclosed actuators prevent mix from entering the housing
*Offers Free Shipping*
Product Files
Product Overview
Heavy-Duty Single-Spindle Drink Mixer with Timer, WDM120TX
Features:
- Each unit includes 2 agitators for each spindle:
- Increase cup clearance: Slide cups into position without tilt
- Fully automatic, cup-activated, one handed START/STOP operation
- 10-minute timer
- Heavy-duty, powder-coated die-cast steel housing
- Stainless steel malt bevarage cup included
*Offers Free Shipping*
Accessories for the Waring Drink Mixers
Please contact our sales team for pricing and further details.
| Item Code | Accessory Description | Compatible With |
|---|---|---|
| CAC20 | Stainless Steel Cup (28 oz.) | Waring Drink Mixers |
| CAC08 | Butterfly Agitator | Waring Drink Mixers |
| CAC112 | Solid Agitator, 6 Pack (Standard on WDM Series Drink Mixers) | WDM Series Drink Mixers |
| CAC123 | Butterfly Agitator for WDM Series Drink Mixers, 6 Pack | WDM Series Drink Mixers |
| WDM500PA | Plastic Agitator for Soft Ice Cream for WDM500 Drink Mixer | WDM500 Drink Mixer |
UPC: 040072083327
Specifications
| Brand | Waring |
|---|---|
| MFR # | WDM120TX |
| NEMA | 5-15P |
| Wattage | 375 |
| Product Type | Drink Mixer |
| Exterior Material | Powder-Coated Die-Cast Steel Housing |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Cook Time | 10-minute timer |
| Amps | 1.15 AMP |
| Horsepower | 1 Peak HP |
| Hertz | 50/60Hz |
| Voltage | 120V |
| Net Weight | 17.3 lb |
| Net Depth | 10.23" |
| Net Width | 9.05" |
| Net Height | 22" |