SKU
Free Shipping
SKU
Have Questions? Talk to our experts.
chat-icon
Mon-Fri 8:30AM -
7:00PM EST
Product Highlights
  • 0.67 gallons per rack pumped final rinse
  • 40 racks per hour – hot water sanitizing
  • NSF Certified for cleaning pots and pans, and dishes and glasses
  • Smart Touchscreen provides simple & intuitive operation
  • Timed wash cycles for 1, 2, 4 or 6 minutes
  • 27″ door opening for 18″ x 26″ sheet pans or 60-quart mixing bowl
  • Stainless steel construction for long life
  • Delime cycle and service diagnostics
  • Sheet pan rack standard
  • ENERGY STAR® rated
  • The AM16 has a configuration available to suit your unique needs
Product Files
Spec Sheet ( 1.37 MB)
Instruction Manual ( 3.83 MB)
Warranty ( 16.91 kB)
Product Overview
Options & Accessories (Available at extra cost)
  • Peg, combination and wine rack
  • ASR left-hand conversion kit
  • Chemical pumps
  • Splash shield for corner installations
  • Flanged and seismic feet
  • Water hammer arrestor kit
  • Rapid fill kit
  • Prison package
  • Marine package
Notes
  • Vent hood (if required) to provide a minimum 450 CFM exhaust (ref installation instructions).
  • Net weight of machine including booster: 410 lbs.
  • Domestic shipping weight including booster: 430 lbs.
  • Size of racks – 19 3⁄4" x 19 3⁄4"
Plumbing Notes
  • Recommended water hardness to be 3 grains or less for best results.
  • This is a pumped rinse machine. Pressure regulating valve is not necessary on hot or cold lines
barcodeUPC: 62828801270000938
Specifications
More Information
Manufacturing originUnited States
MFR #AM16VL-BAS-2
BrandHobart
Net Weightappx 310 lb
Net Depth37.4"
Net Width30"
Net Height59" (78 1/2" at max open door height)
Capacity10.5 U.S. Gallons Wash Tank Capacity
NEMABarewire - Needs a certified eletrician to wire on field
Amps53.5 A (Electric Heat Requires 26.9 A, and Booster & Controls requres 26.6 A when field converted to Dual Point 3 Phase)
Horsepower0.18 HP (Rinse Pump) ; 2 HP (Wash Pump); 0.21 HP (Drain Pump); 0.05 HP (Blower)
Hertz60
Voltage208-240V
Phase3 (Field convertible to 1)
Door StyleSolid Door
Door TypeVertical lift hood
Drain Size5/8" (16 mm) barb fitting with 6' (1829 mm) long hose supplied with machine
Flow RatePeak Rate of Drain flow 18.5 U.S. Gallons per Minute (initial rate with full tank)
Water Inlet Size3/4" (19 mm) female garden hose fitting on 6' (1829 mm) long hose supplied with machine
Booster Heater IncludedYes - Electric Booster 7.1 kW; Electric Heating Unit 5.4 kW