Berkel X13A-PLUS Gear-Driven Heavy Duty Automatic Gravity Feed Slicer 0.5 HP - 120V/60/1
SKU
Free Shipping
SKU
Have Questions? Talk to our experts.
chat-icon
Mon-Fri 8:30AM -
7:00PM EST
Product Highlights
Berkel X13A-PLUS Gear-Driven Heavy Duty Automatic Gravity Feed Slicer 0.5 HP - 120V/60/1 Canada
  • 1-speed, 1⁄2 HP, permanently lubricated ball bearing knife motor with thermal protection.
  • Automatic operation in three speeds: 20, 40 or 60 slices/minute.
  • Three stroke lengths: 1⁄3, 2⁄3 and full stroke.
  • Furnished in 120/60/1, 7 amps, AC, with 3 wire cord and plug.
  • LED indicates power to the slicer.
  • Variable pitch barrel cam for ultra fine, precise slice adjustment to a thickness of 15 ⁄16" (34 mm).
  • 13" (330 mm) diameter, hollow ground, hardened and polished forged stainless steel knife.
icon-0 icon-1
Product Files
Spec Sheet ( 488.78 kB)
INSTRUCTION MANUAL ( 2.02 MB)
Product Overview
Features:
    product during automatic operation.
  • Ergonomic, multi-grip handle to advance product table.
  • Borazon sharpening stones for fast, accurate sharpening and extended life.
  • No-volt release requires restarting the slicer after a power interruption.
  • Permanent ring guard protects entire non-slicing portion of the knife.
  • Sealed start/stop switches conveniently located on the index knob housing out of the food zone.
  • An easy to use kick stand for easy cleaning under the slicer.
Optional Accessories Sold sepearately:
  • Vegetable chute with pusher
  • Product Fence
  • Slaw Tray
Specifications
More Information
BrandBerkel
MFR #X13A-PLUS
Meat Slicer TypeGear-Driven Automatic
Blade Size13" Blade
StyleGear-Driven
Cutting Size10 1/2 in. x 6 3/4 in.
Slicing Thickness0-34 mm
Amps7
Voltage120V
Hertz60Hz
Phase1 Ph
Net Depth30"
Net Width28"
Net Height26"