True TUC-27F-HC 27" Single Solid Door Undercounter Freezer with 7.06 cu.ft. Capacity - 115V
SKU
SKU
Have Questions? Talk to our experts.
Product Highlights
True TUC-27F-HC 27" Single Solid Door Undercounter Freezer with 7.06 cu.ft. Capacity - 115V Canada
- Enduring quality for long term investment
- Stainless steel construction with heavy duty PVC coated wire shelves
- Uses environmentally friendly R290 hydrocarbon refrigerant
- Energy efficient refrigeration system holds -10°F / -23.3°C
Product Files
Product Overview
Under Counter Freezer, TUC-27F-HC
- All stainless steel front, top and ends. Corrosion resistant GalFan coated steel back
- Front breathing
- Heavy duty PVC coated wire shelves
- Automatic defrost system time-initiated, time-terminated
Specifications
| Manufacturing origin | United States |
|---|---|
| Brand | True |
| MFR # | TUC-27F-HC |
| Voltage | 115V |
| Hertz | 60 |
| Phase | 1 |
| Door Style | Solid Door |
| Horsepower | 0.33 HP |
| Number of Shelves | 2 |
| Number of Doors | 1 |
| Refrigerant | R290 |
| Temperature Range | -10 degree F / -23.3 degree C |
| NEMA | 5-15P |
| Amps | 5 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Interior Material | Aluminum |
| Net Width | 27.625" |
| Net Height | 29.75" |
| Net Depth | 30.125" |